لوگو شرکت احداث و توسعه نیروگاه های مپنا - Mapna MD1
نیروگاه های حرارتی (گازی، سیکل ترکیبی و بخار)

احداث نیروگاه های حرارتی از جمله واحدهای گازی، سیکل ترکیبی و بخار از مهمترین و اصلی ترین فعالیت های شرکت توسعه یک می‌باشد. شرکت توسعه یک با سوابق درخشان نیروگاه سازی در حوزه های یاد شده متولی ساخت نیروگاه های متعددی بوده است. توانمندی های شرکت توسعه یک در حوزه نیروگاهی، شامل حوزه های طراحی مهندسی، تامین، ساخت، نصب و راه اندازی است. شرکت توسعه یک با تخصص بی نظیر در کشور در حوزه نیروگاه سازی تاکنون با اجرای بیش از ۳۰ پروژه بزرگ و نصب و راه اندازی بیش از ۱۲۰ واحد نیروگاهی توانسته است نقش به سزایی در تولید برق کشور داشته باشد. 

نیروگاه های حرارتی (گازی، سیکل ترکیبی و بخار)
مپنا - انرژی های تجدید پذیر
انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر که به آن انرژی های پاک نیز می‌گویند، نوعی از انرژی است که قابلیت آن را دارد تا توسط طبیعت در یک مدت زمان کوتاه، مجدداً به وجود آمده یا تجدید شود. عوامل گوناگونی مانند بحران های سیاسی، مسایل اقتصادی نظیر میزان ذخایر فسیلی، نگرانیهای زیست محیطی، افزایش جمعیت و غیره باعث شده تا متخصصان به فکر یافتن راه حل های مناسب برای تولید انرژی باشند. به این ترتیب، دیگر نمی‌توان به منابع اتمام پذیر موجود متکی بود. به همین دلیل، کشورهای جهان به جایگزینی انرژی های تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی روی آورده اند.
مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکلات زیست محیطی حاصل از رها سازی پسماندهای آلی در طبیعت رفع می‌شود و میزان آلودگی هوا کاهش یافته، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی (تجدید ناپذیر) افزایش می‌یابد.
طراحی، تأمین و احداث نیروگاه بادی در شرکت توسعه یک مپنا
از فعالیت های شرکت توسعه۱ مپنا، نصب بزرگترین توربین بادی کشور به ظرفیت ۲/۵ مگاوات در مزرعه بادی کهک واقع در شهرستان تاکستان استان قزوین است. در این مزرعه ۲۲ واحد توربین ۲/۵ مگاواتی به ظرفیت کل ۵۵ مگاوات وجود دارد.
ساخت ۸ واحد اول توسط شرکت فورلندر آلمان انجام شده است که حمل و انتقال قطعات و تجهیزات آن از آلمان به ایران از طریق زمینی و دریایی صورت گرفته است. هم اکنون، شرکت مپنا با انتقال تکنولوژی در حال ساخت کامل این توربین ها در داخل کشور است که این کار با همکاری شرکت های مپنا پارس (پارس ژنراتور)، شرکت ساخت تجهیزات سپاهان و شرکت مکو صورت می‌گیرد.
عمر مفید این نیروگاه ۲۰ سال و زمان لازم برای نصب آن یک ماه است که تابع شرایط جوی می‌باشد و با در نظر گرفتن راه اندازی و سایر مسایل مرتبط، تا حدود ۳ ماه می‌تواند افزایش یابد.
میزان برق دریافتی از هر توربین با ظرفیت مذکور در مرحله تست تا ۱۵۰ مگاوات ساعت به میزان ۱ مگاوات محدود و پس از آن تا ۲/۵ مگاوات بدون محدودیت می‌باشد. برای تولید هر توربین سرعت باد می‌باید بیش از ۳ متر بر ثانیه باشد. میزان تولید بین ۱۱ تا ۲۵ متر بر ثانیه ثابت است و در صورتی که سرعت باد بیش از ۲۵ متر بر ثانیه باشد توربین به صورت اتوماتیک shut down می‌گردد.
هزینه تعمیرات نیروگاه در مقایسه با نیروگاه های حرارتی بسیار ناچیز و در حدود ۲ درصد فروش انرژی می‌باشد.

سیستمهای خنک کن اصلی و کمکی نیروگاهی

برج خنک‌کننده یا Cooling tower وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کننده معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کننده با چرخه بسته که به برج خنک‌کننده خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.
از برج خنک‌کن در سیستم خنک‌کاری واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمی‌‌و سایر واحدهای شیمیایی مشابه، نیروگاه‌های حرارتی و سیستم‌های اچ‌وی‌ای‌سی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. دسته‌بندی برج‌های خنک‌کن بر اساس نوع تماس هوا با آب صورت می‌گیرد؛ متداول‌ترین گونه‌های برج خنک‌کن بر اساس مکانیزم‌های جابه‌جایی طبیعی و جابه‌جایی اجباری تقسیم‌ بندی می‌شوند.
توانمندی طراحی، تأمین و اجرای برج های خنک کننده در شرکت توسعه یک مپنا
شرکت توسعه یک با بهره¬گیری از دانش طراحی انواع سیستم های خنک کن به واسطه انتقال تکنولوژی مهندسی از شرکت های معتبر اروپایی در زمینه طراحی، تأمین تجهیزات و اجرای انواع سیستم های خنک¬کن نیروگاهی اعم از سیستم کندانس هوای خنک (Air Cooled Condenser) بکار گرفته شده در ۳ پروژه تکمیل شده و بیش از ۵ پروژه در حال ساخت، هلر (Heller) بکار گرفته شده در بیش از ۱۰ پروژه تکمیل شده و یکبار گذر (One Through) استفاده شده در دو پروژه تکمیل شده و یک پروژه در حال ساخت، سرآمد کشور و منطقه بوده و قابلیت طراحی، تأمین تجهیزات و اجرای سایر سیستم های خنک¬کن متداول نظیر سیستم خنک کن تر (Wet) و سیستم های هیبریدی را بنا به شرایط اقلیمی‌و ساختگاه های متنوع دارا می‌باشد. بر این اساس شرکت توسعه یک در رمینه طراحی، تأمین تجهیزات، اجرا و نصب و راه اندازی انواع برج های خنک¬کن با رویکرد استفاده از دانش و تکنولوژی به روز وارد عمل شده و حفظ منافع کلیدی مشتریان را با طراحی و اجرای بهینه سرلوحه کار خود قرارداده است.
همچنین این شرکت آمادگی ارایه تحلیل های فنی و اقتصادی انتخاب انواع سیستم های خنک¬کن و نیز تغییر انواع برج های قدیمی‌از نوع سیستم تر به خشک را دارد.

مپنا - سیستمهای خنک کن اصلی و کمکی
مپنا - پست ، انتقال و توزیع
پست ، انتقال و توزیع

شرایط فنی و اقتصادی ایجاب می‌نماید که انرژی الکتریکی در ژنراتورهای نیروگاه‌ها با ولتاژ فشارمتوسط تولید ‌شود، اما استفاده از این ولتاژ برای انتقال نیرو در مسافت‌های طولانی بین نیروگاه‌ها و مراکز مصرف با توجه به افزایش تلفات توجیه اقتصادی ندارد. لذا تامین انرژی مطلوب برای مصرف‌کنندگان نیازمند زیرساخت‌هایی است که انرژی تولیدی در نیروگاه‌ها را به سطوح ولتاژ بالا تبدیل نموده، به نزدیک مراکز مصرف انتقال داده و سپس ولتاژ را طی چند مرحله کاهش دهد تا به سطح مناسب برای مصرف‌کننده برسد. در سیستم قدرت این وظیفه بر عهده شبکه‌های انتقال، فوق‎توزیع و توزیع قرار دارد. شبکه‌های انتقال متشکل از پست‌های فشارقوی و خطوط انتقال می‌باشند. هم‌چنین پست‌های فشارقوی متشکل از مجموعه‌ای از تجهیزات و ادوات از جمله ترانسفورماتورهای قدرت، کلیدهای قدرت شامل بریکرها و سکسیونرها، ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ، برق‌گیرها و سیستم زمین، تله موج، باسبارها و هادی‌ها و سازه‌های مربوطه، سیستم‌های تامین برق DC، AC و برق اضطراری، سیستم‌های مخابراتی، تجهیزات فشار ضعیف (LV) ، مانیتورینگ، اندازه‌گیری، کنترل، حفاظت و. . . هستند که کار ایجاد ارتباط بین خطوط شبکه انتقال (کلیدزنی) ، ایجاد ارتباط بین سطوح مختلف ولتاژی شبکه (تبدیل ولتاژ) و انتقال انرژی بین این سطوح را بر عهده دارند. پست‌ها از چند منظر قابل دسته‌بندی هستند. از نظر عملکرد در شبکه عموماً به سه دسته پست‌های افزاینده ولتاژ یا نیروگاهی، پست‌های کاهنده ولتاژ و پست‌های کلیدخانه‌ای تقسیم می‌شوند. همچنین از نظر مکانیزم عایقی عموماً به سه دسته AIS (Air Insulated Substation) و GIS (Gas Insulated Substation) و یا ترکیبی از این دو نوع (Hybrid) تقسیم می‌شوند. در ایران پست‌ها را از نظر سطح ولتاژ نیز به سه دسته پست‌های انتقال (230، 400 کیلوولت و بالاتر) ، فوق توزیع (63 و 132 کیلوولت) و پست‌های توزیع (11، 20 و 33 کیلوولت) تقسیم می‌کنند. دسته‌بندی‌های دیگری نیز موجود می‌باشد. انواع پست‌های فوق بسته به شرایط محیط و جغرافیایی و محل نصب ممکن است به صورت Outdoor و Indoor احداث شوند.

سیستم های فرآوری آب

سیستم های فرآوری آب
آب مایه حیات، است. بنابراین، امروزه با توجه به افزایش جمعیت و افزایش مصرف آب، بشر به فکر یافتن راه های جدید استفاده بهینه از آب و احیاء منابع تأمین آب مصرفی افتاده است. در این راستا، و با وجود خطر بحران کم آبی میبایست از روش های علمی‌‌برای احیاء و صرفه جویی منابع آب استفاده کرد. واژه فرآوری به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعالیّت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد.

آب فرآوری شده
آب فرآوری شده، آب شرب سالم است که توسط مقامات بهداشتی به تایید می‌رسد. این آب از طریق طراحی سیستم های فرآوری منحصر بفرد و بسیار پیشرفته روز دنیا تهیه می‌شود که کلیه املاح و مواد غیر ضروری از آن جدا و تصفیه می‌شود.

توانمندی طراحی، تأمین و اجرای فرآوری آب در شرکت توسعه یک مپنا
معمولاً تصفیه خانه¬های آب مورد استفاده در صنایع از بخش¬های تصفیه فیزیکی و شیمیایی تشکیل می¬شوند که بسته به محل و مورد استفاده آن، می‌تواند شامل یک یا همه بخش¬های زیر باشد:
تصفیه فیزیکی شامل مخازن ذخیره آب خام، سیستم¬های انعقاد سازی و ته نشینی، فیلتراسیون می¬باشد. تصفیه شیمیایی شامل گندزدایی، حذف یون¬ها با روش افزودن مواد شیمیایی (آهک¬زنی، سودزنی و غیره) سیستم¬های
غشایی (اسمز معکوس) ، تبادل یونی (رزین¬های مبادله کننده یونی، سختی گیرهای رزینی، الکترو دیالیز و غیره) و سیستم های تصفیه حرارتی (MSF، MED و غیره) می‌باشد. شرکت توسعه یک با تکیه بر تجارب خود در احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی و حرارتی از توانایی ویژه ای در طراحی، احداث، تأمین تجهیزات و نصب و راه اندازی واحدهای تصفیه و فرآوری آب برخوردار است به طوری که تاکنون بیش از ۳۰ واحد تصفیه آب و سیستم آبرسانی را به صورت کامل اجرا نموده و به بهره برداری رسانده است.

مپنا - سیستم های فرآوری آب
BOP مپنا - برق و مکانیک
یوتیلیتی طرح های نیروگاهی و صنعتی

فعالیت های مکانیک

سیستم‌های تامین سوخت گاز و گازوییل مخازن زیرزمینی، پمپ‌خانه تخلیه سوخت، مخازن سوخت، سیستم گرمایش سوخت، ایستگاه تقلیل یا افزایش فشار گاز و سیستم‌های

میترینگ سیستم بخار طراحی، نصب و راه‌اندازی بویلر، اجراء لوله‌کشی بخار فشار بالا، طراحی و نصب سیستم‌های هوازدایی و پمپ‌های مربوطه سیستم آتش‌ نشانی طراحی

و اجرای سیستم‌های تشخیص، اعلام و اطفاء حریق مانند مخازن بزرگ آب آتش­نشانی، طراحی دیزل پمپ‌ها، پمپ­های آتش­ نشانی برقی، سیستم فوم و دی‌اکسیدکربن.

 

طراحی، نصب و راه‌اندازی بویلر، اجراء لوله‌کشی بخار فشار بالا، طراحی و نصب سیستم‌های هوازدایی و پمپ‌های مربوطه سیستم آتش‌ نشانی طراحی و اجرای سیستم‌های

تشخیص، اعلام و اطفاء حریق مانند مخازن بزرگ آب آتش­نشانی، طراحی دیزل پمپ‌ها، پمپ­های آتش­ نشانی برقی، سیستم فوم و دی‌اکسیدکربن

فعالیت های برق

سوییچ‌گیر فشار متوسط و ضعیف سیستم DC و UPS، اینورتر و دیزل ژنراتور کابل کشی، سیستم‌های روشنایی، پیجینگ، تلفن و. . . .

 

سایر سیستمهای جانبی

هوای فشرده تامین و توزیع آب آشامیدنی و سرویس جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تهویه مطبوع تلفن، پیجینگ

سیستم های تولید هم زمان برق و حرارت (نیروگاه های مقیاس کوچک)

با وجود برنامه ریزی های به عمل آمده در سال های گذشته برای کاهش تلفات انتقال و توزیع برق، هنوز حدود ۱۵ درصد از انرژی تولیدی نیروگاه ها در مسیر تولید تا مصرف تلف میشود. به طور مثال در یک نیروگاه سیکل ترکیبی با توان الکتریکی تولیدی ۱۰۰۰ مگاوات، نزدیک به ۱۵۰ مگاوات از برق تولیدی در مسیر انتقال و توزیع تلف میشود. به منظور کاهش تلفات گسترده و کاهش هزینه ی انتقال و توزیع برق، افزایش بازده، امکان حضور سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی و افزایش امنیت و پایداری شبکه برق، ترویج تولید پراکنده ی انرژی الکتریکی (DG) در محل های مصرف با استفاده از مولدهای مقیاس کوچک مد نظر قرار می‌گیرد.
از دیگر مزایای استفاده از مولدهای مقیاس کوچک، امکان افزایش بازده تبدیل انرژی با استفاده از سامانه های تولید همزمان برق، حرارت و برودت (CCHP & CHP) میباشد. در این روش با بازیابی گرمای تلف شده (با استفاده از مبدلهای حرارتی) خروجی از موتورهای احتراق داخلی یا توربین های گازی، می‌توان بازده تبدیل انرژی را به بیش از ۸۰ درصد رسانید.
این عدد کارایی این روش در مقایسه با بازده نیروگاه های بزرگ گازی و سیکل ترکیبی که به ترتیب حدود ۳۵ و ۵۵ درصد است را به خوبی نشان می‌دهد. علاوه بر کاربرد این روش برای واحدهای فرآیندی مانند پتروشیمی‌که همزمان به برق و بخار نیاز دارند، کاربرد دیگر آن که هم اکنون توسط گروه مپنا مورد استفاده قرار گرفته، نصب آب شیرین کن در ادامه ی بویلر بازیاب است.
در این طرح از بخار تولیدی به عنوان حامل انرژی برای تبخیر آب دریا و شیرین‌سازی آن با استفاده از آب شیرین کن های حرارتی استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای سامانههای تولید همزمان میتوان به استفاده از بخار تولیدی واحدها و انرژی اتلافی مولدها (گازهای داغ خروجی و آب داغ) در چیلرهای جذبی به منظور تولید برودت مورد نیاز اشاره کرد.
توانمندی طراحی، تأمین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده در شرکت توسعه یک مپنا شرکت توسعه یک
مپنا به عنوان متولی مهندسی، تأمین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده و تولید همزمان، در حال حاضر آمادگی احداث این نیروگاه ها با استفاده از موتورهای گازسوز با ظرفیت ۲۵۰ تا ۴۳۰۰ کیلووات را دارا می‌باشد. بدیهی است با استفاده از چیدمان تعدادی از این مولدها میتوان نیروگاه تولید پراکنده با ظرفیتهای مختلف مورد نظر مشتریان را احداث نمود. برای نمونه با استفاده از ۶ مولد ۴/۳ مگاواتی امکان احداث نیروگاه ۲۵ مگاواتی تولید پراکنده ی مورد نظر وزارت نیرو برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه فروش برق وجود دارد.

مپنا - سیستم های تولید همزمان برق و حرارت نیروگاه مقیاس کوچک
مپنا - پروژه های عمرانی و صنعتی غیر نیروگاهی
پروژه های عمرانی و صنعتی غیر نیروگاهی

شرکت توسعه یک مپنا با احداث نزدیک به 20,000مگا وات نیروگاه به صورت EPC که شامل بخشهای مختلفی از کارهای عمرانی نظیر ساخت سالن توربین، ساختمانهای اداری، ساختمانهای تصفیه خانه، بویلر، پمپ خانه های سوخت و آتش نشانی، انواع مخازن بتنی، جاده های دسترسی با رویه آسفالتی و محوطه سازی تجربیات ارزنده ای در بخش عمرانی کسب کرده است لذا بر اساس ماموریت های جدید واگذار شده به این شرکت و توانمندی های موجود پا به عرصه صنعت ساختمان کشور گذاشته است. رویکرد های ذیل مد نظر این شرکت در اجرای پروژه های ساختمانی جهت مصرف بهینه مصالح، کیفیت بالای سازه و صرفه جویی انرژی می‌باشد:

استفاده از تکنولوژیهای نوین ساخت

استفاده از تکنیکهای نوین مدیریت ساخت (Building Information Modeling)

کاربرد سیستم های مدیریت انرژی و تکنولوژی خانه سبز (Green Building)

کاربرد انرژی های پاک و تجدید پذیر

حوزه های فعالیت در بخش ساختمانی:

شهرک های مسکونی

هتل ها

برج های اداری

مجتمع های تجاری

مجتمع های تفریحی