پروژه های عمرانی و صنعتی غیر نیروگاهی

پروژه های عمرانی و صنعتی غیر نیروگاهی

*مدیریت پسماند

در کشورهای توسعه یافته، پسماند به عنوان کالای بازیافتی با ارزش شناخته می‌شود. کشورهایی مانند آلمان و دانمارک از تمام بخش های پسماند استفاده می‌کنند، چرخه بازیافت در این کشورها با ارزش است، مواد به روش های مختلف به طبیعت باز گردانده می‌شوند و از سوخت پسماند برای تولید انرژی مورد نیاز سیستم های حرارتی آب گرم استفاده می‌کنند. اما در کشورهای جهان سوم به استحصال برق از پسماند اهمیت داده نشده است. گاز متان و گوگرد اثرات مخربی بر لایه ی اوزون دارند، وقتی که از این گازها برای تولید انرژی استفاده شود در حقیقت از تخریب طبیعت و محیط زیست جلوگیری شده است. با استحصال انرژی از پسماند از نفوذ شیرابه ها به منابع آبهای زیرزمینی و همچنین تخریب خاک و جنگل ها نیز جلوگیری می‌شود. انباشت زباله ها بر زمین و مخاطرات زیست محیطی دست ساز بشر در صورت سهل انگاری و اهمیت ندادن به طبیعت گریبان جهان را خواهد گرفت. به همین علت دنیا به مسیله محیط زیست نگاه ویژه ای دارد.
زباله ها به دو دسته ی خشک و تر تقسیم می‌شوند. با توجه به این دسته بندی، برای تولید انرژی از زباله دو روش کلی وجود دارد:
*سوزاندن زباله و استفاده از انرژی گرمایی آزاد شده
*تولید بیوگاز و استفاده مستقیم از این گاز آزاد شده
سوزاندن زباله ها عمدتا برای زباله های خشک غیرقابل بازیافت استفاده می‌شود و برای تولید بیوگاز از زباله های تر استفاده می‌کنند.
تولید برق از زباله با استفاده از تکنولوژی زباله سوز
یکی از راه های اصلی تولید انرژی از زباله، سوزاندن زباله ها است که به این روش زباله سوزی یا Incineration گفته می‌شود. با سوزاندن زباله انرژی گرمایی آزاد می‌شود که معمولا در نیروگاه های زباله سوز و با استفاده از توربین بخار تبدیل به برق می‌شود.
مزیت اصلی این روش ها، کاهش قابل ملاحظه حجم زباله ها، و تولید سریع تر و بیشتر انرژی است. از دیگر مزایای آن ها امکان انهدام مواد سمی‌و گندزدایی و غیرفعال ساختن زباله های بیماریزا (بیمارستانی) است. مسیله آلودگی هوا از جمله مشکلات عمده در این روش به شمار می‌رود. در صورتی که از تجهیزات کنترل آلودگی هوا به صورت صحیح استفاده نشود اثرات مخربی در سلامت جامعه خواهد داشت. راه اندازی نیروگاه های زباله سوز نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد.

تولید بیوگاز از زباله
روشی دیگر برای تولید انرژی از زباله، تولید بیوگاز یا زیست گاز (Biogas) می‌باشد. تولید بیوگاز از طریق فرایند های بیوشیمیایی صورت می‌گیرد که برای این کار نیاز به زباله های جامد قابل تجزیه زیستی و یا زیست توده تر می‌باشد.
فنآوری های بیوشیمیایی (یا بیولوژیکی) نسبت به فنآوری های زباله سوزی، در دماهای پایینتر، و با سرعت های کمتری عمل می‌کنند. خوراک این فرآیندها مواد آلی قابل تجزیه زیستی است. خوراک های با محتوای رطوبت بیش تر، عموما گزینه های بهتری برای فرآیندهای بیوشیمیایی هستند. مواد آلی غیرقابل تجزیه زیستی مانند پلاستیک ها، توسط فرآیندهای بیوشیمیایی قابل تبدیل نمی‌باشند. دو روش متداول استحصال انرژی از زباله به طریق بیوشیمیایی (یا بیولوژیکی) عبارت اند از: استفاده از گاز متان حاصل از هضم بی هوازی زباله در یک هاضم؛ و جمع آوری و استفاده از گاز متان تولید شده در دفنگاه زباله.

بیوگاز یا زیست گاز
هضم بیهوازی یک فرآیند تخمیر باکتریایی است که طی آن مواد آلی قابل تجزیه زیستی، در غیاب اکسیژن توسط باکتریهای ویژه ای (که تنها در غیاب اکسیژن زنده میمانند) تجزیه شده، تولید یک گاز سوختی می‌نمایند. این فرآیند در محیطهای مساعد برای رشد باکتریهای بیهوازی، نظیر باتلاق ها، شالیزار های برنج، دفنگاه های زباله، تأسیسات تصفیه فاضلاب و غیره نیز، به طور طبیعی اتّفاق میافتد. گاز سوختی حاصل که بیوگاز نامیده می‌شود، عمدتا ّ متشکل از گازهای متان و دی اکسید کربن بوده و بعد از تمیز شدن میتواند به عنوان یک سوخت در موتور های احتراق داخلی، توربین های گازی، پیل های سوختی، بویلر ها و گرمکن های صنعتی، و یا در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.
تباهی مواد فسادپذیر زباله مدفون در دفنگاه، فرآیندی است که به طور طبیعی، در اثر هضم بیهوازی صورت میگیرد. گاز دفنگاه (یا همان بیوگاز) محصول جانبی اجتناب ناپذیر این فرآیند است که می‌بایست برای حفظ سلامت عمومی‌و رعایت الزامات زیست‌محیطی، از انتشار آن به اتمسفر ممانعت به عمل آید. با جمع آوری و استفاده از این گاز، نه تنها از انتشار آن به اتمسفر جلوگیری می‌شود، بلکه به عنوان یک منبع انرژی تجدید پذیر و ارزان نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

انرژی بیوگاز – مزایا و معایب
دارای قابلیت امحاء زباله های آلی شهری و لجن های فاضلاب است.
دوستدار محیط زیست است.
قابلیت تولید برق و حرارت را دارا است.
فضای لازم جهت احداث زیاد نیست.
ته مانده شامل کود آلی مفید جایگزین کود های آلی شیمیایی است.
تفکیک زباله و خرد کردن آن ضروری و حساس می‌باشد.
ترکیب این سیستم با دفنگاه های قدیمی، برقی پایدار و ثابت را ارایه میدهد.
هزینه سرمایه گذاری اولیه و تعمیر و نگهداری آن تا حدودی کمتر از زباله سوز میباشد
شرکت توسعه ۱ مپنا بر اساس مسیولیت اجتماعی گروه مپنا در راستای حفظ محیط زیست، همچنین اهمیت این بازار با همکاری شرکت های معتبر و صاحب نام جهانی قدم های موثری در حوزه مدیریت پسماند برداشته است. این شرکت آماده است تا با پشتوانه تجارب و دانش خود، بر اساس نیاز مشتریان خدمات خود را در حوزه چرخه مدیریت پسماند ارایه نماید.

فهرست