انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر که به آن انرژی های پاک نیز می گویند، نوعی از انرژی است که قابلیت آن را دارد تا توسط طبیعت در یک مدت زمان کوتاه، مجدداً به وجود آمده یا تجدید شود. انواع انرژی های تجدید پذیر شامل انرژی آبی (نیروی برق آبی)، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین گرمایی، انرژی زیست توده (زیست سوخت) و انرژی امواج و جذر و مد هستند.
امروزه عوامل گوناگونی مانند بحران های سیاسی، مسایل اقتصادی نظیر میزان ذخایر فسیلی، نگرانی¬های زیست محیطی، افزایش جمعیت و غیره باعث شده تا متخصصان به فکر یافتن راه حل های مناسب برای تولید انرژی باشند. به این ترتیب، دیگر نمی توان به منابع اتمام پذیر موجود متکی بود. به همین دلیل، کشورهای جهان به جایگزینی انرژی های تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی روی آورده اند.

مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکلات زیست محیطی حاصل از رها سازی پسماندهای آلی در طبیعت رفع می شود و میزان آلودگی هوا کاهش یافته، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی (تجدید ناپذیر) افزایش می یابد.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، علاوه بر تولید برق برای مصرف داخلی، زمینه تبادلات کلیدی انرژی با کشورهای همسایه فراهم می‌شود.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، در تامین آّب و سوخت خودروها صرفه جویی می شود.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، تولیدات کشاورزی و صنعتی افزایش می یابند.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکل سوخت واحدهای تولیدی و کارخانجات نیز بر طرف می¬شود.
استفاده از انرژی های تجدید پذیر در زمینه پدافند غیر عامل نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

طراحی، تأمین و احداث نیروگاه با استفاده از انرژی¬های تجدید پذیر در شرکت توسعه یک مپنا
در حوزه نیروگاه¬های انرژی¬های تجدید پذیر، شرکت توسعه یک مپنا، نیروگاه¬های بادی با استفاده از توربین های 5/2مگاواتی ساخت گروه مپنا، احداث کرده است.
در این زمینه، نصب بزرگترین توربین بادی کشور به ظرفیت 5/2 مگاوات در مزرعه بادی کهک واقع در شهرستان تاکستان استان قزوین از فعالیت¬های شرکت توسعه یک مپنا است. برنامه احداث 500 مگاوات نیروگاه بادی در کشور نیز از دیگر برنامه های شرکت توسعه یک در این راستا می باشد. همچنین در زمینه انرژی خورشیدی، برنامه احداث بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک کشور در دست اقدام است. از دیگر فعالیت¬های انرژی های تجدید پذیر، به برنامه های پروژه های زمین گرمایی، زیست توده، انرژی حاصل از سوختن زباله نیز می توان اشاره کرد.

فهرست